Is werkgeluk zweverig of soft ?
De afgelopen tijd hoor ik het vaker : Werkgeluk dat klinkt een beetje zweverig., vaag en onduidelijk, Shannon. Dat kan ik wel begrijpen want geluk is een gevoel en dat laat zich moeilijk vatten een eenduidige beschrijving. Geluk is een abstract begrip en voor iedereen is geluk weer wat anders. Grote filosofen hebben zich er over gebogen en kwamen steeds met een ander inzicht. Maar wanneer ik diezelfde mensen vraag een cijfer te geven voor hun eigen werkgeluk dan ze kunnen dat prima. Zo abstract is het dan tóch ook weer niet. Werkgeluk kun je vergelijken met ‘het weer’. Er zijn meerdere elementen die het weer verklaren. Denk aan temperatuur, neerslag, windrichting, et cetera. Zo is het ook met werkgeluk. Het bestaat uit drie elementen: plezier, voldoening en zingeving (Bron: Gelukkig Werken, 2011).
Empathie helpt
Vaak zetten organisaties in op het oplossen of voorkomen van problemen en risico’s. Dan komt een coach of trainer in beeld wanneer er al iets ´fout´ is met de medewerker of team, Het is zinvoller om te trainen en coachen op het vergroten van al het goed wat er al is zodat medewerkers tools hebben om mindere perioden beter door te komen en het vergroten van wat al goed . Dit heet amplitie, het versterken van de positieve staat van medewerkers. Ook al is het een enorm jeuk-woord de gedachte omarm ik volledig. Want alles wat je aandacht geeft groeit. Het is vergelijkbaar met ziek zijn, je kan je toch beter richten op het voorkomen van ziek zijn en een gezonde levensstijl aanhouden , dan bezig zijn met het uitvinden van een medicijn dat de symptomen de ziekte bestrijdt?
Werken aan werkgeluk vanuit een amplitieve gedachte heeft een olievlek werking binnen het bedrijf . Geluk is namelijk besmettelijk , want wie gelukkig is kan een heel netwerk gelukkiger maken, zo blijkt uit het onderzoek.. Een gelukkige collega in je nabijheid doet jouw kans op geluk met 42 procent stijgen. Als jij iemand kent die gelukkig is, dan verhoogt dat jouw kans op geluk met 15,3 procent. Ken jij iemand die een gelukkig iemand kent, dan verhoogt dat jouw kans op geluk met 9,8 procent. Dus hoe meer gelukkige mensen binnen jouw organisatie, des te gelukkiger ben jijzelf.
Gelukkige organisaties profiteren van alle voordelen van werkgeluk
Want gelukkige medewerkers die:
-
kunnen beter omgaan met werkdruk
-
hebben een hogere werkmotivatie
-
vertonen een effectievere samenwerking
-
bruisen van de positieve energie
-
verzuimen minder vaak
-
vertonen meer werkinspanning
-
hebben een grotere binding met het bedrijf
-
zijn productiever
-
kunnen beter omgaan met veranderingen
Als je al deze resultaten van werkgeluk ziet , vind jij werkgeluk dan nog steeds zweverig ?